Czym są pieczątki incognito?
Czy znasz ten dylemat, kiedy chcesz pozbyć się starych, nieaktualnych dokumentów, ale nie wiesz, jak to zrobić, aby twoje dane osobowe nie wpadły w niepożądane ręce? Nie wszystkie osoby prywatne, a nawet nie wszystkie mniejsze czy średnie firmy posiadają profesjonalne niszczarki do dokumentów. W czasach, gdy duży nacisk kładzie się na ochronę danych osobowych, nie można tak po prostu wrzucić tego typu informacji do kosza. Co więc zrobić, aby móc bezpiecznie wyrzucić takie papiery? Rozwiązaniem jest pieczątka incognito.
Pieczątka incognito – jak działa?
Pieczątka incognito, inaczej nazywana też stemplem do ochrony danych, ma za zadanie dokładnie zakryć dane osobowe na dokumentach czy kopertach. Dzięki jej użyciu, zgodnie z wymogami RODO będziemy mogli bez obaw pozbyć się starej korespondencji lub przekazać ją dalej zakrywając pewne newralgiczne fragmenty. Jej zastosowanie jest zatem bardzo praktyczne i doskonale sprawdzi się ona zarówno w firmie, jak i w domu. Użycie pieczątki incognito jest bardzo proste, szybkie i nie wymaga żadnych zezwoleń.
Pieczątka incognito – jak wygląda?
Pieczątka incognito zazwyczaj odbija się jako ciąg bardzo ciasno ustawionych obok siebie liter układających się np. w słowo “PROTECTED”. Po przystawieniu takiej pieczątki w odpowiednim miejscu, odczytanie tekstu znajdującego się pod tuszem staje się niemożliwe. Na dodatek, stemple tego typu są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu zmieszczą się w szufladzie każdego biurka, a koszt ich wykonania nie jest duży, czego nie można niestety powiedzieć o biurowych niszczarkach do dokumentów. Pieczątka incognito to najczęściej produkt gotowy, niewymagający projektowania, a zatem dostępny od ręki w wielu punktach sprzedaży.
Inne rodzaje pieczątek
Oprócz pieczątek incognito w punktach sprzedaży dostępnych jest też wiele innych rodzajów stempli. Zaliczamy do nich:
- pieczątki prostokątne - najbardziej popularne i najczęściej używane w firmach. Mogą mieć różne rozmiary: od małych, poprzez średnie aż do bardzo dużych;
- pieczątki podłużne - mają o wiele większą szerokość niż wysokość, dzięki czemu dobrze sprawdzą się, gdy chcemy zmieścić więcej tekstu na małych powierzchniach;
- pieczątki kwadratowe – ich kształt umożliwia zawarcie nawet 10 linijek tekstu na odbiciu;
- pieczątki polimerowe – najbardziej klasyczny rodzaj pieczątek, którego produkcja polega na wygrawerowaniu w specjalnej gumie tekstu w odbiciu lustrzanym;
- pieczątki typu flash – bardziej nowoczesna metoda produkcji pieczątek, polegająca na naświetleniu specjalnej płytki reagującej na podczerwień.
Poza tymi najbardziej popularnymi rodzajami pieczątek możemy spotkać także pieczątki lekarskie, pieczątki w kształcie kołków, datowniki czy pieczątki kieszonkowe. Oprócz tego, wykonujemy także pieczątki na specjalne zamówienie, na przykład w formie Exlibris bądź spersonalizowanych dodatków do zaproszeń okolicznościowych.